MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

Odstranění kožních výrůstků

Odstranění kosmeticky nevyhovujících kožních výrůstků je nejčastějším výkonem v plastické chirurgii. Pod pojem kožní výrůstek spadá celá škála nezhoubných kožních nádorků, které se liší svým vzhledem i způsobem odstranění.

Jaké jsou nejčastější kožní výrůstky?

Mezi nejčastější patří pigmentové nebo také melanocytární névy, česky často nepřesně označované jako mateřská znaménka či pihy. Pigmentový névus je lokální nahromadění melanocytů (buněk produkujících kožní pogment melanin) v kůži. Podle množství pigmentu mají barvu od světlé v barvě kůže až po téměř černou. Mohou být v úrovni kůže nebo nad ní vystupovat. Během života mohou pomalinku narůstat. Drtivá většina névů je zcela neškodných a pokud nevykazují známky dysplazie jsou pouze kosmetickou záležitostí a dají se snadno odstranit. Dále jsou to fibromy, často stopkaté světlé drobné výrůstky, které se nejvíce vyskytují v podpaží. S narůstajícím věkem vzrůstá frekvence výskytu seborhoických keratoz někdy označovaných jako stařecké skvrny. Jedná se o zpočátku plochá drobná světlá ložiska, která se postupně zvětšují, tmavnou a vyrůstají nad povrch kůže. Později se začínají šupit a často svědí. Hemangiomy jsou klubíčka krevních vlásečnic velikosti od špendlíkové hlavičky až po velikost hrachu. Nejvíce se vyskytují na kůži trupu. Jsou nápadně červené, což je způsobený vysokým krevním průtokem. Na okraji mohou být někdy patrné drobné cévky. Podle tvaru se pak těmto hemnagiomům říká pavoučkové. Atheromy jsou poměrně časté cystické útvary v kůži, které vznikají ucpáním mazové žlázy a hromaděním jejich obsah v kůži. Typickou lokalizací ateromů je kůže vlasaté části hlavy, ale mohou se objevit i v obličeji nebo na zádech. Na kůži se může vyskytovat další množství kožních útvarů, z nichž je většina zcela nezhoubných. Definitivní diagnózu a způsob odstranění však může určit až lékař.

Jak se výrůstky odstraňují?

Podle typu nádorku a jeho velikosti připadá v úvahu vyříznutí (excize) většinou s nutností sešití rány. U plošných a povrchních typů lze provést tak zvanou excochleaci, což je vlastně seškrábnutí výrůstku ostrou chirurgickou lžičkou. Dále připadá v úvahu laser, který je pacienty často vyžadován, ale v žádném případě není vhodný k odstranění všech nezhoubných kožných útvarů. Použití elektrokauteru (elektrické kličky nebo jehličky) je vyhrazeno pro zcela specifické případy. Kryoterapie, což je odstranění nádorku vystavením nízké teplotě (nejčastěji kapalný dusík), se nejvíce užívá při léčbě virových bradavic.

Nutná předoperační vyšetření

Vzhledem k tomu, že se zákroky nejčastěji provádí ambulantně v místním znecitlivění a jejich délka nepřesahuje dvacet minut, není většinou nutno žádná předoperační vyšetření absolvovat. Vždy je však nutné informovat lékaře o všech lécích, které pacient užívá. Zvláště se to týká léků ovlivňujícíh krevní srážlivost.

Pooperační péče

Užívání analgetik není vzhledem k malému rozsahu výkonu ve většině případů při odstranění kožních výrůstků vůbec nutné. Sprchování po odstranění mateřského znaménka či jiného kožního výrůstku je možné již v den operace. Po odstranění stehů se provádí promazávání a masáže jizev, případně se přikládají silikonové plátky pro jejich rychlejší vyzrávání.

Komplikace

Komplikace po odstranění drobných kožních útvarů bývají poměrně vzácné. V úvahu připadá rozestup operační rány, vznik hematomu nebo infekce. Mezi pozdní komplikace rovněž řadíme vznik hypertrofických jizev (široké tuhé jizvy vystupující nad úroveň kůže).

 

Chcete více informací o odstranění kožních výrůstků? Zeptejte se nás!

 
tvorba internetových stránek