MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

Operace vpáčených bradavek

Vpáčení bradavek je způsobeno zkrácenými mlékovody. Jedná se spíše estetický problém. Jen vzácně totiž bývají vpáčené bradavky překážkou plnohodnotného kojení.

Kdo je vhodnou kandidátkou k operaci vpáčených bradavek?

O operaci vpáčených bradavek může uvažovat každá žena, která má jednu nebo obě bradavky v úrovni dvorce nebo pod ní. Korekci bradavek není vhodné provádět u žen, které kojí, či ukončily kojení v nedávné době. Žena, která plánuje v budoucnu otěhotnět, musí být informována o rizicích s tímto výkonem spojených.

Jak probíhá konzultace?

Při konzultaci se zjišťuje celkový zdravotní stav a případné kontraindikace výkonu. Existuje několik technik operace, které si kladou za cíl trvale korigovat tvar prsní bradavky. V zásadě lze operace rozdělit na ty, u kterých se mlékovody přerušují a na ty, při kterých jsou mlékovody zachovány. Jak už to tak bývá, má každý z obou typů své výhody a nevýhody. Výhodou zákroků s přerušením mlékovodů je možnost výrazného vylepšení projekce bradavky a ve většině případů trvalého efektu operace. Nevýhodou je kompletní protnutí všech mlékovodů, které může do budoucna znemožnit kojení. U zákroků s ponechanými mlékovody je poměrně vysoká pravděpodobnost recidivy vtažení. Často není ani možné dosáhnout plně uspokojivé projekce vtažené bradavky. Výhodou je zachování mlékovodů s minimální pravděpodobností ovlivnění kojení.

Nutná předoperační vyšetření

Vzhledem k tomu, že se zákrok nejčastěji provádí ambulantně v místním znecitlivění, není většinou nutno žádná předoperační vyšetření absolvovat.

Pooperační péče

Pooperační bolesti bývají malé a dobře reagují na běžná analgetika. Sprchování je možné po třech až pěti dnech. Stehy se odstraňují za deset až čtrnáct dní. Následné čtyři týdny se nosí na operovaném prsu prostřižené prsní vložky, které chrání bradavku před tlakem podprsenky.

Komplikace

Komplikace po korekci vpáčených bradavek nebývají časté. Z časných komplikací se vzácně objevuje krvácení nebo infekce v ráně. Z pozdních komplikací je to nejčastější částečná nebo úplná recidiva onemocnění. Ta je pravděpodobnější u výkonů zachovávajících mlékovody. Po operaci se může objevit snížená citlivost bradavky. V drtivé většině případů jsou tyto změny dočasné a plně ustupují během několika týdnů až měsíců. V některých případech však může být změna citlivosti trvalá. Raritní komplikací je odumření bradavky s nutností její následné rekonstrukce. Mezi pozdní komplikace rovněž řadíme případný vznik hypertrofických jizev (široké tuhé jizvy vystupující nad úroveň kůže) nebo cysty v jizvě.

Chcete více informací o operaci vpáčených bradavek? Zeptejte se nás!

 
tvorba internetových stránek