MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

Piercing

Piercing (odvozeno z anglického slova „pierce“ neboli „propíchnout“) je propíchnutí určité části těla respektive kůže a vložení šperku do vzniklého kanálku.

Kam všude se dává piercing?

Piercing je možno dát skutečně kamkoli. Nejčastějšími místy aplikace jsou: pupík, jazyk, obočí, uši, rty, nos ale také bradavky či genitál. Záleží jen na vkusu.

Jaké jsou vhodné šperky?

Nejlépe snášeny jsou šperky z chirurgické oceli a z titanu. Až na druhém místě jsou pak drahé kovy jako zlato, stříbro či platina. Ozdoby z organických materiálů (dřevo, kost) jsou vhodné nejméně. Pokud už si je klient přeje, je rozumné tyto šperky vkládat až do zhojeného kanálku, který se vytvoří okolo z některého výše uvedených nedráždivých kovů a to nejdříve po šesti týdnech od aplikace.

Dezinfekce je nezbytná

Každý šperk musí být před použitím řádně vydezinfikován. Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob je vložení rozmontovaného šperku minimálně 24 hodin před zákrokem do dezinfekce nebo lihovém roztoku, které je možno i s nádobkou koupit v jakékoli lékárně. Šperk se z nádobky nevytahuje, ale předá se i s lahvičkou zdravotnickému personálu. Z výše uvedeného důvodu nejsou k první aplikaci vhodné šperky s plastovými částmi, které se mohou vlivem dezinfekčního roztoku poškodit.

Jak se piercing provádí

Jedná se o ambulantní výkon, který trvá jen pár minut. Pro větší komfort se provádí v místním znecitlivění. Jedinou vyjímkou je piercing jazyka, kdy se upuštěním od injekčního umrtvení minimalizuje otok jazyka, a tím pravděpodobnost možných komplikací.

Následná péče

Místo se šperkem je možno běžně omývat. Zpočátku je lepší sprchování než koupel ve vaně. Do plného zhojení se nedoporučuje koupání v bazénu či v přírodě. Aplikací masti s antibiotikem nebo dezinfekce dvakrát denně se snižuje pravděpodobnost hnisání. Piercing bývá plně zhojen po šesti týdnech. U aplikací do jazyka je vhodné po několik dní ústa po jídle vypláchnout heřmánkem či ústní vodou.

Komplikace

Komplikace po piercingu nejsou frekventované. Nejčastěji se setkáváme s infekcí, která se projeví zarudnutím kanálku, hnisáním a bolestivostí. Pokud se infekci nedaří zvládnout aplikací antibiotické masti a lokálními dezinfekčními prostředky, je lepší šperk odstranit a po zhojení si ho nechat píchnout znovu. Relativně vzácné jsou alergické reakce na použitý šperk. V takových případech je nutné vyměnit ozdobu za nějakou z jiného materiálu.

Upozornění

Šperky neprodáváme ani nijak neupravujeme. K aplikaci je nutno si donést vlastní. Nezapomeňte mít šperk minimálně 24 hodin před zákrokem rozšroubovaný a naložený.

Chcete více informací o piercingu? Zeptejte se nás!

 

 
tvorba internetových stránek