MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

Operace nadměrného pocení v podpaží

Pocení je zcela přirozený a fyziologický jev. Je jedním z důležitých mechanismů termoregulace. Nadměrné pocení je ovšem věcí nežádoucí a to zejména ze společenského hlediska. Zápach a “koláče” v podpaží totiž dnes nepatří k dobrému tónu.

Kdo je vhodným kandidátem k operaci nadměrného pocení?

Vhodným kandidátem k operaci nadměrného pocení je každý, koho trápí nadměrné pocení podpaží a komu nevyhovují dočasná řešení (např. antiperspiranty či aplikace botulotoxinu) nebo pouhé kamuflování stavu (potní vložky apod.). Výkon naopak není možné použít u nadměrného pocení rukou nebo nohou. Kontraindikací jsou rovněž opakované hnisavé záněty podpažních žláz, tak zvaná hidrosadenitida.

Jak probíhá konzultace?

Při konzultaci se zjišťuje celkový zdravotní stav a případné kontraindikace výkonu. Po vyšetření lokálního nálezu se určí, zda je stav vhodný k operačnímu řešení. Princip operace nadměrného pocení v podpaží je vlastně speciální liposukce, při které se z jednoho třímilimetrového řezu zvláštně upravenou kanylou odsává podkožní tkáň těsně pod škárou, kde jsou potní žlázy uloženy. Výkon se provádí nejčastěji ambulantně v místním znecitlivění a netrvá déle jak jednu hodinu. Od operace lze obvykle očekávat snížení tvorby potu o čtyřicet až šedesát procent. Při konzultaci je vždy nutné informovat lékaře o všech lécích, které pacient užívá. Zvláště se to týká léků ovlivňujících krevní srážlivost.

Předoperační vyšetření

Vzhledem k tomu, že se v naprosté většině případů jedná o ambulantní zákrok v místním znecitlivění, není předoperační vyšetření nutné.

Pooperační péče

Pooperační bolesti bývají minimální. V časné pooperační době se nedoporučuje příliš velká fyzická aktivita. Na několik prvních dní je přiložen do podpaží kompresivní obvaz. Stehy se odstraňují po jednom týdnu. Efekt operace nastupuje do dvou měsíců. Ve většině případů je tento efekt trvalý.

Komplikace

Komplikace u tohoto druhu operace jsou relativně vzácné. V úvahu připadá vznik hematomu či poškození kůže nebo struktur uložených v podpažní jamce.

Chcete více informací o operaci nadměrného pocení v podpaží? Zeptejte se nás!

 
tvorba internetových stránek