MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

Operace převislého břicha

Operace převislého břicha neboli abdominoplastika je výkon určený pacientům s různým stupněm poklesu kůže a podkoží břicha. Nejčastěji se s touto diagnózou setkáváme u pacientů po razantnější redukci hmotnosti a u žen po porodu. Součástí výkonu, při kterém se odstraňuje nadbytečná kůže s podkožím, může být i korekce rozestupu přímých svalů břišních, který je zvláště u žen po porodu poměrně častý.

Kdo je vhodným kandidátem na abdominoplastiku?

Vhodným kandidátem pro operaci převislého břicha je každý pacient s převisem kůže a podkoží břicha, který netrpí výraznou nadváhou a u kterého není kontraindikace výkonu v důsledku závažných celkových onemocnění nebo nevhodných lokálních poměrů na břiše, jako jsou například rozsáhlé jizvy po předchozích operacích. Pokud žena plánuje v nejbližších dvou letech otěhotnět, je rovněž rozumné operaci odložit.

Jak probíhá konzultace?

Při konzultaci se zjišťuje celkový zdravotní stav a případné kontraindikace abdominoplastiky. Po vyšetření lokálního nálezu na břiše se určí, zda je stav vhodný k operačnímu řešení a jaká technika bude při operaci použita. Pacient je seznámen s postupem a výsledným rozsahem jizev. Mezi nejvíce používané techniky patří: klasická abdominopalstika s řezem v podbřišku a okolo pupku, dále miniabdominoplastika s řezem pouze v podbřišku a miniabdominoplastika s posunem pupku, kdy je rovněž výsledná jizva jen v podbřišku. Všechny typy abdominoplastik mohou být kombinovány s liposukcí (nejčastěji nadbřišku a boků).  Vždy je nutné informovat lékaře o všech lécích, které pacient užívá. Zvláště se to týká léků ovlivňujících krevní srážlivost.

Nutná předoperační vyšetření

Kromě standardního předoperačního vyšetření, které provádí praktický lékař zhruba sedm až deset dní před výkonem, nejsou další speciální vyšetření nutná.

Hospitalizace

Abdominoplastika se provádí většinou v celkové anestézii při hospitalizaci, jejíž délka většinou nepřekračuje tři pooperační dny. Před operací převislého břicha je vyzkoušeno elastikcé prádlo, provedena fotodokumentace a rozkreslení operačního plánu na tělo pacienta. Prevence tromboembolické nemoci aplikací injekčních preparátů a vybavením pacienta elastickými punčochami je samozřejmostí. Vlastní abdominoplastika trvá okolo hodiny a půl. Po zákroku stráví pacient několik hodin na dospávacím pokoji a po stabilizaci stavu je převezen na standardní oddělení. Elastické prádlo se nosí již od prvního pooperačního dne. Drény se odstraňují většinou druhý nebo třetí pooperační den. V případě nekomplikovaného průběhu a subjektivně dobrého stavu může být v té době pacient propuštěn do domácího ošetřování.

Pooperační péče

Pooperační bolesti nebývají veliké a dobře reagují na běžná analgetika. V časné pooperační době se nedoporučuje příliš velká fyzická aktivita. V několika prvních dnech je iddeální poloha vleže na zádech s pokrčenými kyčlemi. Elastické prádlo se nosí čtyři až šest týdnů. Po této době bývá stav již ve většině případů plně stabilizovaný, a pokud nebylo provedeno ošetření rozestupu přímých svalů břišních, již nejsou třeba žádná omezení. V případě, že bylo provedeno sešití rozestouplé břišní stěny, je vhodné šetřit břicho ještě dalších šest týdnů. Významnou součástí pooperačního režimu je péče o jizvy. Po odstranění stehů se provádí promazávání a masáže jizev, případně se přikládají silikonové plátky pro jejich rychlejší vyzrávání.

Komplikace

Mezi časné pooperační komplikace patří hematom neboli nahromadění krve v ráně. Malé množství krve nevadí. Co neodvede drén, se spontánně vstřebá a není třeba operativně zasahovat. U větších hematomů je nutné ránu zrevidovat, krev odstranit a případně ošetřit zdroj krvácení. V případě vzniku hematomu po odstranění stehů lze ve většině případů stav řešit prostým odsátím tekutiny injekčně. Stejně tak se postupuje i při vzniku seromu (nahromadění tkáňového moku v ráně). Z pozdějších komplikací je nutno jmenovat prodloužené hojení ran, které se může projevit rozestupem rány či okrajovou ztrátou kůže zvláště ve střední části rány. Vystupňovanou komplikací při hojení je vznik rozsáhlejší nekrozy kůže dolní části břicha či pupku. Tato komplikace je však vzácná a pozorujeme ji častěji u kuřáků. Mezi relativně časté pooperační stavy patří změny citlivosti v dolní části břicha způsobené rozsáhlou mobilizací měkkých tkání. Ve většině případů jsou tyto změny dočasné a plně ustupují během několika týdnů až měsíců. V některých případech však může být ztráta citlivosti trvalá. První rok po operaci občas dochází k menším a opakovaným otokům břicha či pocitu jeho nafouknutí nebo náhlého zvrdnutí.  Mezi pozdní komplikace se řadí vznik hypertrofických jizev (široké tuhé jizvy vystupující nad úroveň kůže) nebo recidiva rozestupu břišních svalů.

Chcete více informací o operaci převislého břicha? Zeptejte se nás

 
tvorba internetových stránek