MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

MUDr. Martin Kloud, plastická a estetická chirurgie -  zvětšení prsou, operace převislého břicha, operace očních víček, modelace prsou, operace nosu, operace odstálých boltců, zmenšení prsou, endoskopické operace pokleslého obočí, facelift, liposukce a další...

Operace víček

Operace horních očních víček či dolních očních víček si klade za cíl zkorigovat kožní nadbytky a tukové polštářky, které se z největší části podílí na vzhledu unaveného a stárnoucího oka. Výkon může značně vylepšit i nepříjemné subjektivní obtíže jakými jsou pocit unavených očí, jejich pálení, slzení a podobně.

Kdo je vhodným kandidátem k operaci víček?

Vhodným kandidátem k operaci víček - blefaroplastice je většina pacientů, kteří žádají úpravu kožního nadbytku a/nebo tukových polštářků v okolí oka. Zatímco u horních víček dominuje častěji kožní nadbytek, u dolních víček to bývají tukové váčky, které je třeba upravit, aby se dosáhlo mladistvějšího a „rozzářenějšího“ pohledu.

Jak probíhá konzultace?

Při konzultaci se zjišťuje celkový zdravotní stav a případné kontraindikace výkonu. Po vyšetření lokálního nálezu na obličeji se určí, zda je stav vhodný k operaci víček a jaká technika bude při operaci použita. U horních víček je třeba určit, do jaké míry se na lokálním nálezu podílí i pokles obočí. Někdy je pokles obočí jedinou příčinou kožního nadbytku na horních víčkách a proto je v takových případech nutno řešit stav obočí a nikoli horních víček. Při operaci horních víček - blefaroplastice se odstraňuje klasicky kožní či kožněsvalový nadbytek a někdy je třeba upravit i tukové váčky zvláště ve vnitřním koutku oka. Výsledná jizva je uložená v ohybu víčka. Pokud je kožní nadbytek větší, může jizva zasahovat i zevně od vnějšího očního koutku. Jizvy bývají velmi jemné. Dolní blefaroplastika je výkon technicky náročnější. Při nadbytku kůže nebo kůže a svalu se vede řez těsně pod řasami. Ve většině případů je třeba upravit tukové polštářky, které se podle stavu buď částečně odstraňují, nebo se uvolní a rozprostřou tak, aby byla oblast dolních víček po operaci opět hladká. V případech, kdy dominují jen tukové váčky a kde není významný kožní nadbytek, je možno provést i tzv. transkonjunktivální blefaroplastiku, což je úprava tukových polštářků z řezu přes spojivku dolního víčka, takže operace nezanechává jizvy na kůži víček. V některých případech se operace dolních víček doplňuje o tak zvanou kantoplastiku či kantopexi, což jsou zákroky na závěsném aparátu dolního víčka, které si kladou za cíl dolní víčko zpevnit. Používají se u pacientů s výrazně ochablými dolními víčky, u kterých se může víčko vlastní vahou odtahovat od oční koule nebo u kterých by k této komplikaci mohlo dojít po prosté dolní blefaroplastice. Při konzultaci je vždy nutné informovat lékaře o všech lécích, které pacient užívá. Zvláště se to týká léků ovlivňujících krevní srážlivost.

Předoperační vyšetření

Vzhledem k tomu, že se při operaci víček v naprosté většině případů jedná o ambulantní zákrok v místním znecitlivění, není předoperační vyšetření nutné.

Pooperační péče

U všech typů operací víček nebývají pooperační bolesti veliké a dobře reagují na běžná analgetika. V časné pooperační době se nedoporučuje příliš velká fyzická aktivita. Nutností je pooperační chlazení víček přes obvaz. Provádí se přiložením chladného náčinku (gelové brýle, led se studenou vodou v plastovém sáčku  apod.) a to vždy na 20 – 30 minut a poté se stejně dlouhou dobu nechladí. Toto opatření spolu se zvýšenou polohou hlavy výrazně redukuje pooperační otoky a hematomy. Stehy se odstraňují asi za pět dnů. Ke kompletnímu vstřebání modřin a otoků dochází do dvou týdnů po zákroku. Významnou součástí pooperačního režimu je i péče o jizvy. Po odstranění stehů se provádí jejich promazávání a masáže.

Komplikace

Komplikace u horní a dolní blefaroplastiky nejsou časté. Mezi časné pooperační komplikace operace víček patří hematom neboli nahromadění krve v ráně. Ten se může postupně přesouvat z horních víček na dolní a tváře. Po operaci dolních víček se může objevit slzení očí, které po čase spontánně ustupuje. Z pozdních komplikací operace víček to mohou být tužší jizvy. Obávanou a nepříjemnou komplikací u operace dolních víček je ektropium neboli odtažení dolního víčka od oční koule. Jedná se o problém nejen estetický, ale i funkční, který si vyžaduje trpělivý přístup. V některých závažnějších případech si tato komplikace může vyžádat chirurgickou korekci.

Chcete více informací o operaci víček? Zeptejte se nás!

 
tvorba internetových stránek